EN Menu

„Never give up!“Premiéru nového vozu ozdobilo cinknutí bronzu

RTR Projects má za sebou premiéru nového KTM X-BOW GT4, se kterým dokázal ve dvanáctihodinovém Epilogu vybojovat třetí místo ve třídě SP3.

Nikdy to nevzdávej! To není jen ohraná fráze, ale zaručeně to správné pravidlo jak pro život, tak i pro závodní svět.

Výkon brněnského týmu RTR Projects při letošním 12 hodinovém Epilogu tato slova jen a jen potvrzují. Z úplného dna prakticky až téměř na vrchol, takový byl letošní brněnský závod Epilog pohledem kvarteta jezdců Sergej Paulavets, Milan Kodídek, Pavel Heiník a Tomáš Miniberger.

Hankook 12H Epilog Brno byl dlouho očekávaný závod. Tým RTR Projects k tomu měl hned několik důvodů, ale tím nejhlavnějším byla samozřejmě premiéra nového závodního speciálu KTM X-BOW GT4.

Díky spolupráci s německým týmem REITER Engineering se pod hlavičkou RTR Projects očekávaly velké věci. Vedle českého kvarteta jezdců se v druhém KTM představila také profi posádka Tomáš Enge, Reinhard Kofler, Naomi Schiff.

Pro tohle trio však závodní víkend skončil dříve, než vůbec pořádně začal. Reinhard Kofler už v pátek dopoledne na mokré trati sklouzl do svodidel a žel havaroval tak nešťastně, že kvůli poškozenému monokoku již další pokračování nebylo možné.

Další velká rána přišla o pár hodin později. Tomáš Miniberger havaroval v úvodní části kvalifikace a s KTM s číslem 80 to nevypadalo vůbec dobře. Ironií osudu je, že ani Reini, ani Tomáš auta nerozbíjí a platí v tomto ohledu za spolehlivé jezdce. Slovo si ale vzali mechanici a začal koncert společného německo-českého týmu pod taktovkou Tomáše Engeho.

Ráno bylo auto opět kompletní, ale těsně necelou hodinu před startem závodu přišla další nepříjemnost. Mechanici přišli na to, že v palivové nádrži je malá prasklina a že je nutná její výměna. Atmosféra za staženými vraty boxu číslo 12 byla plná napětí a emocí. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo a Sergej Paulavets z garáže vyjel jen necelou minutu po startu závodu a zhasnutí červených světel.

Jakmile se však futuristicky vyhlížející stroj dostal na trať, byl k nezastavení. 279 kol bez sebemenšího jezdeckého zaváhání a jakýchkoli technických problému. Výsledkem bylo postupné propracování se do čtveřice aut, která bojovala o vedení ve třídě SP3-GT4 a po dvanácti hodinách z toho bylo skvělé třetí místo ve třídě. A jak řekl šéf týmu, Tomáš Miniberger, bylo tou pověstnou třešničkou na dortu…

„Jedna věc je, že se nám díky všem lapáliím nepodařilo nastavit auto na sto procent. V každém střídání jsme ale provedli změny v nastavení a nakonec se nám s novým vozem jelo dobře a bez jakýchkoli poruch. KTM nás prostě během Epilogu přesvědčilo, že bylo správnou volbou a nebýt havárie v kvalifikaci tak bojujeme o špici od začátku závodu. Moc mě mrzí moje havárie v kvalifikaci, kvůli které jsme měli hodně pernou noc. Byla to rána, která ale všechny z týmu semkla.

Tomáš Enge nás přesvědčil, že je nejen špičkový jezdec, ale výborný manažer. Pod jeho vedením jsme se vrátili do závodu a jeho správná rozhodnutí, která přicházela ve správnou chvíli, nás posouvala vpřed. Absolutorium si ale zaslouží všichni z našeho společného týmu RTR Projects, REITER Engineering a Racetool. Jezdci, mechanici, a všichni kolem, kteří závod připravovali a dělali zázemí. Tento závod byl pro nás v prvé řadě obrovská škola. S novým autem jsme v REITER Engineering získali vysoce profesionálního partnera, od kterého jsme se hodně naučili. Ještě jednou jim děkuji,“ řekl Tomáš Miniberger.

Sergej Paulavets to cítil velice podobně: „Epilog byl pro nás velmi důležitý závod, jelikož jsme premiérově startovali s novým KTM. Ten začátek byl takový, jaký byl, ale i díky tomu se celý tým semkl a ukázal se neskutečný týmový duch. Ze začátku bylo KTM dosti nedotáčivé, ale postupně to bylo lepší a lepší a auto bylo pro mě více čitelné. Velmi zajímavý byl pak noční stint, jelikož Brno je podobně jako třeba Dubaj prakticky celé neosvětlené. Chvíli mi trvalo, než jsem navnímal ty správné brzdné body, ale poté už to bylo všechno v pohodě. Mám radost z toho výsledku, tohle asi nikdo po pátku nečekal a o to více si toho třetího místa vážíme. Chtěl bych poděkovat nejen celému týmu RTR Projects, ale také Tomáši Engemu a týmu Reiter Engineering. Bez jejich podpory bychom to nedokázali.“

„Mám velkou radost z toho týmového ducha. Všechno to perfektně zafungovalo a to i spolupráce našich mechaniků s mechaniky týmu Reiter Engineering pod vedením Tomáše Engeho. Jsem moc rád také z vyrovnanosti naší posádky, dokázali jsme zajíždět velmi podobné časy. Vím, že tato věta může působit jako klišé, ale v souboji s tím rychlým Lotusem Cora Eusera se to stoprocentně potvrdilo. Myslím, že Epilog se nám celkově moc povedl a mám radost, že jsem tento zážitek mohl sdílet se všemi členy týmu,“ prozradil Milan Kodídek.

“Myslím, že po všech těch peripetiích dopadl výsledek nad očekávání dobře. Byla to naše premiéra s novým autem a myslím, že jsme nasbírali spoustu nových zkušeností, které určitě využijeme v dalších závodech. Auto fungovalo neskutečně, celých dvanáct hodin jsme neměli sebemenší problém s nějakými dětskými nemocemi auta. Jediné, co jsme během závodu museli vyřešit, bylo to, že před posledními dvěma stinty začala blbnout převodovka. Nakonec jsme zjistili, že bylo v převodovce málo oleje kvůli chybějícímu víčku, tak jsme olej dolili a všechno bylo zase v pořádku. Jediné, co se musí dořešit, je nastavení auta tak, aby nám sedělo, ale to moc dobře víme, na nastavení nebylo mnoho času. Osobně jsem byl překvapený atmosférou celého podniku, která byla naprosto fantastická,“ dodal poslední z jezdců Pavel Heiník, který v Brně plnil také roli hlavního inženýra týmu.

Závěrečná slova pak patřily manažerce týmu Kateřině Blahoutové: „Na 12H Epilog v Brně jsme se velice těšili a byli plni očekávání, vzhledem k tomu, že se jednalo o závod na domácí půdě a především o první start našeho nového KTM GT4. Přes všechny útrapy, které nás během tohoto závodu potkaly, jsme se nakonec umístili na 3. místě, což je pro nás ta největší satisfakce/odměna. Chtěla bych poděkovat především Tomáši Engemu a lidem z Reiter Engineering za skvělou práci, celému teamu RTR projects a hlavně jezdcům za skvělé výkony na trati.

Velké poděkování, ale patří také všem fanouškům, přátelům, partnerům a lidem, kteří nás přijeli do Brna podpořit. Bez jejich přítomnosti by atmosféra nebyla taková, jaká byla. Velice se těšíme na další závod a pevně věřím, že nás s novým autem čeká velmi zajímavá budoucnost! “

zpět